Opis trasy

Dystans ?
27 km

Stopień trudności ??
- trudna

Dla kogo ?
- dobrze przygotowani amatorzy
- zawodowcy

Szlak MTB został wytyczony przez najciekawsze z kolarskiego punktu widzenia obszary wawerskich lasów. Trasa obfituje w trudne odcinki i wymaga sporych umiejętności technicznych.

Trasa zaczyna się przy ulicy Pożarskiego, obok Szkoły Podstawowej nr 138, zaraz na skraju Lasu Wilanowskiego. Można tu dojechać liniami autobusowymi 125 i 525. Kilkaset metrów dalej znajduje się stacja PKP Międzylesie. Trasa została zaprojektowana jako 27 km pętla.

Szlak zaczyna się tuż za szkołą i prowadzi skrajem lasu w kierunku Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka. Po około 1 km trasa skręca w prawo i spotka się ze szlakiem niebieskim, z którym przebiega wspólnie przez okolice Czarnego Stawu aż do Dakowa. Tu zaczyna się trudniejszy odcinek trasy. Na wąskich ścieżkach pojawiają się piaszczyste wydmy, wymagające sporo wysiłku. Liczne podjazdy i zjazdy będą ciągnęły się przez kilka najbliższych kilometrów, zaskakując swoją zmiennością formy.

Od Dakowa trasa biegnie przez piaszczysty i momentami podmokły las. Po prawej mijamy Zbójną Górę i wydmami docieramy nad Jezioro Torfy. Szlak prowadzi brzegiem jeziora wąską i podmokłą ścieżką. To dość trudny odcinek, który ciągnie się ok. 300 m. Od tego miejsca jest już trochę łatwiej. Leśna ścieżka ustępuje miejsca polnym drogom okrążającym podwarszawską sypialnię Aleksandrów. Wrażeń z pewnością dostarczy dalszy odcinek trasy.

Po minięciu leśnych bagien Białego Ługu docieramy do ulicy Podkowy. Po ok. 1 km jazdy ul. Podkowy wjeżdżamy w prawo wąską, stromą i piaszczystą ścieżką na największe falenickie wydmy. To naprawdę trudny technicznie odcinek z licznymi singlami i stromymi podjazdami. Pokonując wydmy docieramy do Pomnika Lotników Brytyjskich. Od tego momentu zaczynamy powrót w kierunku Aleksandrowa. Ten odcinek ma ok. 2,5 km.

Po pokonaniu wydm trasa wiedzie równolegle do ul. Podkowy, by po przecięciu drogi wiązowskiej skierować się w stronę Zagórza. Tu zaczyna się trudniejszy odcinek trasy. Na wąskich ścieżkach pojawiają się piaszczyste wydmy, wymagające sporo wysiłku. Liczne podjazdy i zjazdy ciągną się przez prawie 3 km.

W okolicach Dakowa szlak MTB ponownie łączy się ze szlakiem niebieskim, by po ok. 500 m skręcić w stronę Zbójnej Góry. W okolicach ul. Wolęcińskiej trasa skręca w prawo i prowadzi w kierunku Czarnego Stawu. Po kolejnych 3 km zamykamy pętlę i docieramy do początku szlaku.

Trasa zajmuje od 2 do 3 godzin. Będą z niej zadowoleni zarówno dobrze przygotowani amatorzy jak i profesjonaliści. Szlak został poprowadzony terenami, na których rozgrywane są maratony MTB.