Opis trasy

Dystans ?
8 km

Stopień trudności ??
- łatwe i średnie

Dla kogo ?
- starsze dzieci
- doświadczeni amatorzy

To trasa mieszana. Łączy w sobie kombinację leśnych duktów z odcinkami prowadzącymi przez boczne, mało uczęszczane drogi szutrowe. Trasa nie jest bardzo trudna technicznie, ale wymaga już nieco więcej kondycji i doświadczenia w jeździe na rowerze. Tak samo jak trasa żółta zaczyna się na leśnym parkingu przy ulicy Kościuszkowców. Bieg kończy na pętli autobusowej w al. Dzieci Polskich nieopodal Centrum Zdrowia Dziecka. To również miejsce, z którego możemy wycieczkę zacząć, jadąc w drugą stronę. Z pętli jest niewiele ponad 1,5 kilometra do stacji PKP Międzylesie. Tutaj bieg kończy między innymi linia autobusowa 125, jadąca przez Pragę do Centrum. W tym miejscu z trasą czerwoną łączy się trasa niebieska. Chętni mogą kontynuować dalszą wycieczkę w kierunku Falenicy.

Jadącym „Wariantem Czerwonym” od strony ulicy Kościuszkowców będzie nam towarzyszyć trasa żółta. Po około kilometrze trasy rozdzielają się, żeby po kilkuset metrach znowu się spotkać. Na tym odcinku trudności trasy czerwonej są identyczne jak z trasą żółtą. Poruszamy się wygodnymi, szerokimi duktami poprzez cichą i spokojną leśną panoramę Lasu Sobieskiego. 2,5 kilometra od startu linia czerwona żegna się z żółtą na wysokości altany turystycznej.
Dalej szlak prowadzi w głąb lasu. Po kilkuset metrach lekko odbijamy w prawo i za chwilę wyjeżdżamy w Wesołą. Dosłownie kawałek asfaltem, ulicą Wawerską, mijamy pojedyncze domki i skręcam w lewo w ul. Teodozji. Z kilkoma zakrętami jedziemy około kilometr w otoczeniu sosnowego lasu, aby wyjechać na światłach przy skrzyżowaniu ulic 1 Pułku Praskiego i Traktu Brzeskiego w Starej Miłosnej.

Ze świateł szlak prowadzi krótkim odcinkiem wzdłuż Traktu Brzeskiego (w kierunku Warszawy), aby szybko skręcić w spokojną ulicę Tramwajową, która z powrotem wprowadza nas w leśne ostępy. To znakomite miejsce dla osób lubiących nieco szybszą jazdę. Odcinek drogi jest prosty i mało uczęszczany przez samochody. Leśne powietrze sprawia, że aż chce się mocniej nacisnąć na pedały. Na granicy Wawra i Wesołej droga zmienia nazwę na ulicę Mchów, ale właściwie do końca nie zmienia swojego charakteru prowadząc nas lasem do samej pętli w al. Dzieci Polskich. Szlak czerwony to doskonała propozycja dla osób lubiących zróżnicowany teren i oczekujących trochę bardziej wymagającej trasy. Czas przejazdu do 2 godzin.