Opis trasy

Dystans ?
8 km

Stopień trudności ??
- łatwe i średnie

Dla kogo ?
- amatorzy
- starsze dzieci

Bardzo malownicza trasa zielona łączy leśne dukty z cichymi drogami obrzeż Warszawy. Znakomita propozycja dla rodziny z trochę starszymi dziećmi. Zielony szlak to bardzo przyjemna, mieszana trasa ze zdecydowaną przewagą dróg asfaltowych i szutrowych. Prowadzi nie tylko przez leśne dukty, ale również spokojnymi obrzeżami wawerskich osiedli.

Początek trasy na Parkingu przy ulicy Pożaryskiego zaraz na skraju Lasu Wilanowskiego. Można tu dojechać liniami autobusowymi 125 i 525. Kilkaset metrów dalej znajduje się stacja PKP Międzylesie i restauracja Niespodzianka. Trasa kończy się na ul. Przełęczy w Falenicy ok. 1 km od stacji kolejowej PKP Falenica.

Z parkingu zaczynamy wycieczkę Traktem Napoleońskim, prowadzącym przez okazały las. Droga jest szeroka, wygodna i bezpieczna. Około 1,5 kilometra dalej znajduje się altana turystyczna. Tuż za nią trasa nadal prowadzi prosto Traktem Napoleońskim, ale już w otoczeniu domków jednorodzinnych.

Droga, po około kilometrze jazdy, dochodzi do ulicy Wilgi. Tam skręcamy w lewo i mijając halę sportową wjeżdżamy w las na ścieżkę, aby szybko wyjechać w Zbójną Górzę. Wjeżdżamy na ulicę Cygańską, a po prawej stronie mijamy Stawy Cygańskie. Trochę okrążamy stawy i wjeżdżamy na ulicę Przełęczy. Tu można odpocząć pod altaną turystyczną znajdującą się na skraju lasu.
Na dworcu zlokalizowana jest Kino-kawiarnia. Można odpocząć i zjeść. Skala trudności trasy zielonej odpowiada czerwonej. Trasy różni charakter: leśny czerwonej i bardziej miejski zielonej. Czas przejazdu 1 – 2 godziny.